ویژگی‌های جغرافیایی - انسانی:

ناحيه 1 از شمال به بزرگراه شهيد زين‌الدين، از جنوب به محور رسالت، از شرق به خيابان شهید استادحسن بنا و از غرب به خيابان شريعتي محدود مي‌شود. ناحیه 1 از دو محله مهران و كاظم‌آباد تشكيل شده است.

 

محله کاظم آباد

 

در محله کاظم‌آباد وجود چشم‌اندازهای طبیعی به کوه‌های شمال تهران موجب سرزندگی و طراوت هرچه بیشتر شده است. مراکز این محله با محوریت کانونی مساجد و مراکز فرهنگی و اجتماعی موجب ارتقای سطح مشارکت و تعاملات اجتماعی شده، از سوی دیگر صدور مجوزهای ساختمانی با توجه به ضوابط تشویق‌کننده و تسهیل‌کننده در امر ساخت‌وساز نوسازی بافت فرسوده محله را در پی داشته است.

 

محله مهران

 

دیگر محله این ناحیه مهران است که با توجه به پوشش گیاهی مطلوب و پارک‌های مناسب جزو محله‌های خوش‌آب‌وهوای منطقه محسوب می‌شود، همچنین احیای قنوات و رسیدگی به درختان کهنسال و احیای بافت فرسوده و بهسازی محدوده پل سیدخندان به عنوان یک مفصل ارتباط شهری موجب افزایش غنای حسی و سرزندگی در این محله شده است.

این ناحیه دارای1.498.847 مترمربع فضای مسکونی، 319.374 متر مربع فضای تجاری، خدماتی و 981.533 مترمربع شبکه معابر است.

این ناحیه 352.080 مترمربع مساحت دارد و جمعیتی بالغ بر 57.558 نفر را در خود جای داده است. ناحیه 1، 22 بوستان دارد که مساحتی بالغ بر 101.591 مترمربع را اشغال کرده است. در این ناحیه ماهانه 1.330.390 كيلوگرم زباله و ضايعات تولید می‌شود و ميزان رفت و روب روزانه معابر 814.476 مترمربع است.

ميدان‌ بني‌هاشم و ميدان ملت از میادین مهم این ناحیه هستند.