سالمندان

سالمندی به عمر نزدیک به، یا بالاتر از، میانگین طول عمر بشر اشاره دارد و بنابراین بخش پایانی چرخهٔ حیات انسان است. افراد سالمند قابلیت های تجدید قوای محدودی دارند و بیش از دیگر بزرگسالان در معرض بیماری، سندرمهاو کسالت هستند.

امروزه دوران پس از 60 سالگی را كه اصطلاحا دوران بازنشستگی نامیده می شود، دورانی نیست كه فقط به انتظار مرگ سپری شود. بلكه همانگونه كه جامعه شناسان گفته اند این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است. در جامعه ما افراد به طور متوسط تا 80 سالگی امید به زندگی دارند. و وظیفه سازمانها و ارگانهای مختلف است که با اقدامات موثر ، امکان گذراندن مفیدتر و بهتر این دوران را به سالمندان بدهند. دکتر نجفی ، شهردار وقت تهران نیز نگاه ویژه ای به این موضوع دارد :" سالمندی از نظر ما یک فرصت است نه تهدید . شهروندان ارشد ما گنجینه ای از عشق محبت و عاطفه هستند و سرمایه ای برای شهر محسوب می شوند."

خدمات قابل استفاده برای سالمندان
 

کارت منزلت

خط زندگی

 
کارت منزلت

کارت منزلت کارتی است که توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای استفاده از سالمندان گرامی از برخی خدمات و امکانات رفاهی-تفریحی در نظر گرفته شده است.

  • این کارت ویژه افراد با تابعیت ایرانی و ساکن یکی از مناطق 22 گانه شهر تهران می‎باشد.

  • تنها افراد بالای 65 سال می‏توانند از خدمات این کارت بهره‏‎مند شوند.

  • ارایه خدمات فرهنگی، هنری، ورزشی و... تنها در مراکز محل سکونت فرد می‏‎باشد.

  • ارایه خدمات به دارندگان کارت منزلت تابع قوانین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و شهرداری تهران می‎باشد.

  • ‏‎ کارت منزلت سالمندی نشان احراز هویت سالمندی اشخاص می‎باشد.

لازم به ذکر است که کارت منزلت صادر شده از طریق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با کارت منزلت بازنشستگان کشوری متفاوت است، کارت منزلت بازنشستگی کشوری ویژه بازنشستگان کشوری است که شرط سنی ندارد، در حالی‌ که کارت منزلت صادر شده از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیازمند احراز شرط سنی است و تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که دارای 65 سال سن و بیشتر باشند .

راهنمای کامل ثبت نام متقاضیان کارت منزلت کتابچه راهنمای خدمات و تسهیلات ارایه شده مراکز ارایه خدمات در منطقه چهار

خط زندگی

خط زندگی اولین دستیار رایگان سالمنداناست که به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته در خدمت سالمندانو خانواده‌ آنهاست، این مرکز با همکاری سازمان بهزیستیکشور، اداره سلامتشهرداری تهران، وزارت بهداشت، کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران، بنیاد بیماری‌های نادر ایران، مؤسسه خیریه عترت فاطمی، و همکاری بیش از 200 مرکز تخصصی، به دنبال آن است تا استقلال فردی سالمندان و کرامت انسانی آنان را حفظ کند .

در واقع مخاطبین خط زندگی ، فقط محدود به سالمندان عزیز نیست و خط زندگی شبکه ای است پیچیده، در هم تنیده و یکپارچه، برای رفع نیازمندی های فوریتی و خدماتی سالمندان، کودکان، جانبازان، معلولین و بیماران. این شبکه با کنار هم قرار دادن خدمات مورد نیاز جامعه هدف خود، بهترین ها را در هر حوزه خدماتی، انتخاب و با تعریف راهکاری مبتنی بر خدمات انسان دوستانه، هزینه های هر بخش را به شدت تقلیل داده و خود نقش هماهنگ کنندگی، تسهیل کنندگی و تسریع کنندگی را بر عهده گرفته است.